تاریخچه شگفت انگیز عطر

The history of perfume

تاریخچه عطر

 

ستفاده از عطر به هزاران سال پیش باز می گردد، زیرا نمونه هایی از عطرها در مصر باستان، امپراتوری روم، بین النهرین و امپراتوری ایران کشف شده است. عطرها برای بهداشت و نظافت و همچنین به صورت تشریفاتی و به عنوان نمادی از اشراف استفاده می شد.

در اینجا ما تاریخچه عطر را در فرهنگ ایران و همچنین ایجاد و کاربردهای اولیه آن را بررسی خواهیم کرد.

 

 

تاریخچه عطر در سرتاسر جهان

تاریخچه عطر در سراسر جهان مردم در طول سال ها از عطر به روش های مختلف استفاده کرده اند. قبل از اینکه عطر اصلی در صنعت مد باشد، از عطر برای تشخیص اشراف استفاده می شد. در بسیاری از فرهنگ ها، فقط طبقات بالای جامعه به محصولات معطر دسترسی داشتند، زیرا آنها گران و سخت به دست می آمدند.

 

 

چه زمانی عطر اختراع شد؟

اولین عطرساز ثبت شده یک زن شیمیدان به نام تاپوتی بود. داستان هایی از مخترع عطر بر روی یک لوح گلی از بین النهرین یافت شده است که نشان می دهد عطر توسط تاپوتی در هزاره دوم قبل از میلاد اختراع شده است. در طول اعصار، تمدن های مختلف از عطرها و عطرها به روش های جالب بسیاری استفاده می کردند.

 

 

عطر مصر باستان

 عطر در جامعه عالی مصر اهمیت زیادی داشت. در واقع، اساطیر مصر حتی خدا نفرتم را به عنوان خداوند عطر یاد می کند. او اغلب در حالی که نیلوفرهای آبی را حمل می‌کند، نشان می‌دهند که یکی از اجزای رایج در عطر باستانی بودند. مصری ها با تقطیر مواد طبیعی با روغن های غیر معطر عطر درست می کردند. محبوب ترین رایحه های گلی، چوبی و میوه ای بود. از بخور نیز به صورت تشریفاتی استفاده می شد و تجارت بخور و مر در روابط بین المللی مصر نقش زیادی داشت. گفته می‌شود که رهبران بزرگ مصر مانند ملکه کلئوپاترا و ملکه هتشپسوت از عطرها برای معطر کردن بدن، اتاق‌ها، حمام‌های خود استفاده می‌کردند و حتی با خود به قبر عطر می‌بردند.

عطر در ایران باستان

ایرانیان باستان نیز مسحور عطر نبودند. آنها صدها سال بر تجارت عطر حکومت کردند و به عنوان مخترعان عطرهای غیر روغنی شناخته می شوند. در دوره ساسانی تولید آبهای معطر و معطر بسیار رواج داشت. عطر در جامعه اصیل ایرانی جایگاه بالایی داشت. پادشاهان ایرانی اغلب «رایحه‌های امضاکننده» خود را داشتند که همراهان و بستگانشان اجازه استفاده از آن را نداشتند. در واقع، شاه تخت جمشید داریوش اغلب در حالی که بطری های عطر یا بخور خود را در دست گرفته است، تصویر می شود. شاه خشایارشا نیز با گل های لیلی دره که اغلب در عطرها استفاده می شد، تصویر شده است. مستند شده است که تجهیزات عطرسازی و کارگاه‌های تولید عطر در ایران باستان فراوان بوده و آن‌ها دوست داشتند با رایحه‌های مختلف و فرآیندهای تقطیر آزمایش کنند.

 

 

ایجاد عطر و استفاده های اولیه از آن 

روش های مورد استفاده برای تولید عطر در طول اعصار به شدت تغییر کرده است. با استفاده از حمل مواد معطر در یک کیسه و پایان دادن به عطر مایع امروزی، ایجاد عطر و استفاده های اولیه بسیار جذاب است.

چگونه عطر در ابتدا ساخته شد

عطر اولیه با استفاده از مواد طبیعی مانند پوست، چوب، ریشه، برگ، گل و دانه ساخته می شد. اولین شواهد ساخت عطر در مصر و بین النهرین آغاز شد و سپس توسط ایرانیان و رومی ها برداشت شد. این تمدن های باستانی اغلب مواد معطر را به مرهم تبدیل می کردند تا در مراسم مذهبی استفاده کنند یا بدن خود را مسح کنند. مر و کندر را از درختان استخراج می کردند و بخور می دادند در حالی که گیاهان دیگری مانند گل رز و نعناع فلفلی را در روغن تزریق می کردند.

با گسترش مسیرهای تجاری، طیف وسیع تری از رایحه ها مانند ادویه ها و گیاهان عجیب و غریب می توانند استفاده شوند. این اقلام اغلب در آب سرد می‌شدند و به محصولات آروماتراپی تبدیل می‌شدند.

بطری های عطر به عنوان ظروف ساخته شده از چوب و گل شروع شد و در طول سال ها به بطری های شیشه ای رنگارنگ تبدیل شد. گلدان های نقاشی شده با دست و حتی سنگ های قیمتی توخالی نیز برای انتقال perfume و fragrance استفاده می شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید