لنز رهبر

نوان یک نتیجه، این لنز(رهبر) فرصت هایی که یک رهبر با خود و بعنوان یک شخص به درون معادله رهبری می آورد ارزیابی می کند، این مهم می تواند به تاریخچه ویژه شخص، علائق وی، نگرش های شخصی و الهام و القاء شخص ارجاع داده شود.در بنابراین می توان گفت عنصر رهبر در معادله رهبری بوسیله سه فاکتور دانش رهبر، ویژگی های رهبر و مهارتهای رهبر تبیین شده است.
در ادامه این بحث به بررسی عنصر پیروان در معادله رهبری پرداخته می شود.
????تحلیل عنصر "پیروان" در چارچوب تعاملی رهبری. 
✅پیروان
در پست های قبلی مطالبی در خصوص چارچوب تعاملی رهبری و شخص رهبرارائه گردید. در این پست به بحث پیرامون پیروان پرداخته خواهد شد:
پیروان بخشی از معادله رهبری هستند که بیشترین حساسیت را در میان سایر لنزها دارند. ادبیات مرتبط با رهبری به پژوهشگران یا دانشگاهیانی اشاره دارد که کمترین توجه را به نقش پیروان در فرایند رهبری معطوف داشته اند(باس، 1990،1981؛ استاگدیل، 1974). شناسایی و درک پیروان بعنوان عنصر اساسی برای شناخت رهبری ارائه شده است(هاگس و همکاران، 2009)، که به صورت یک دوره ای از تغییر از روابط میان رهبر و پیروان بیان شده است(لیپیت، 1982؛ بلاک، 1992؛ هولندر، 1994). درحالیکه ما با انتظارات، ویژگی ها و نگرش ها و شایستگی های پیروان آشنا هستیم، انگیزش آنها از مبادی نفوذ در فرایند رهبری بحساب خواهد آمد(ساتون و وودن، 1989؛ اسکاندورا، گرین و نواک، 1986). بیکر(2007) بدین نتیجه رسیده است که برخی مطالعات حوزه رهبری در قرن بیستم، با رهبران و نقش های فعال آنان با پیروان غیرفعال مرتبط بوده است. در برخی دیگر از پژوهش ها، تعدادی از نویسندگان ویژگی های رهبر، رفتارها و پاسخ هایی با مفاهیم موقعیتی برای رهبر و پیروان بهمراه دارد را ارائه کرده اند(باس، 1990؛ نورساوس، 2007؛ یوکل، 2002). دیگر مطالعات مرتبط با شناسایی زیردستان بر اجتماعی بودن آنها(اپتروپاکی و مارتین ، 2005) یا صرفا فردی بودن آنها(گانگ، هانگ و فارح ، 2009) تمرکز دارند. بنابراین، مطالعات کمتری برای تمرکز بر پیروان به صورت مستقل انجام شده است(بیکر، 2007؛ یوکل، 2002). پیروان یک بخش درونی از فرایند رهبری هستند و ویژگی های پیروان از قبیل خصوصیات اخلاقی آنها، ارزش ها، شایستگی ها، مهارتها و دانش آنها می تواند به طور عجیبی بر فرایند رهبری تاثیرگذار باشد. 
مطابق پژوهش های اخیر عواملی از قبیل دانش، مهارتها، ویژگی ها و ارزش ها و در دسترس بودن منابع کلیدی همانطور که برای رهبران لازم است برای پیروان نیز ضروری بوده و می توانند ضمن تاثیر بر فرایند رهبری، رفتار پیروان را در تحقق اهداف سازمانی، مستقل از سطح انگیزش آنها تحت تاثیر قرار دهند (هاگس و همکاران، 2009). همچنین بین ویژگی های پیروی خوب با ویژگی های مرتبط با رهبری خوب دارای یک همبستگی آماری می باشند که نوعا با رهبری خوب مرتبط هستند. بین ویژگی های مشارکت فعال و تفکر مستقل پیروان و ویژگی های سلطه طلبی ، معاشرت پذیری، توفیق طلبی و ثبات رهبری رابطه مثبتی وجود دارد (تانوف و بارلوو، 2002). اتکینسون (1957) و مک کللند (1975) موفقیت پیروان(افراد) را در جهت انجام یک کار و کسب موفقیت را تا اندازه ای به موفقیت طلبی شخص نسبت داده اند که در واقع همان نیاز قوی شخص به موفقیت می باشد. 
از طرف دیگر ارزش های کاری پیروان معرف مهمترین و پایدارترین عقاید شخص هستند که توسل به آنها می تواند یک راهبرد انگیزشی بسیار قدرتمند باشد(کورفی و همکاران، 2007؛ مینجا، 2013؛ هوگان و هوگان، 1996). برای نمونه فهرستی از ده ارزش کاری مشترک برای پیروان که راهبردهای انگیزشی را نیز بهمراه دارد شامل شناسایی، قدرت، لذت جویی، نوع دوستی، وابستگی، سنت، امنیت، تجارت، زیبا شناسی و علم می باشند(هاگس و همکاران، 2009). همچنین ارزش های پیروان بیان کننده بیشترین اهمیت و ثبات باورها در افراد هستند که توسل به آنها می تواند موجب یک استراتژی انگیزشی بسیار قدرتمند شود(کورفی و همکاران، 2007؛ مینجا، 2013؛هوگان و هوگان، 1996). برای مثال، یک لیست ارائه شده از ارزش های عمومی کاری برای پیروان در پژوهش هاگس، که استراتژی انگیزشی را برای آنها به همراه دارد می تواند شامل هویت، قدرت، خوشی(لذت)، نوع دوستی، وابستگی، سنت، امنیت، تجارت، زیبایی شناسی و علم باشد(هاگس و همکاران، 2009). بنابر آنچه گفته شد چنین استنباط می شود که در فرایند رهبری پیروان شامل مولفه هایی نظیر ویژگی ها و ارزش ها، دانش و مهارتها می باشند.
در پست بعدی وضعیت بعنوان یک لنز در فرایند رهبری تشریح خواهد شد.
????برگفته از کتاب رهبری، ترجمه و تالیف دکتر داریوش غلام زاده، چاپ اول  1391.
✍تهیه و تنظیم: احسان روانا

۵
از ۵
۶ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

اخرین نوشته‌ها

دیگر نوشته‌ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید