تحلیل عنصر رهبری

✍ رهبر
رهبر شخصی است که مردم را برای انجام عملی هدایت می کند، پیروان را به سوی رهبران سوق می دهد و ممکن است رهبران را به عاملان تغییر مبدل کند(بنیس و برت، 1985). همچنین، اقدام رهبر و نفوذش بر پیروان، گروه و پاسخ های سازمانی به طور مجزا ارزیابی شده است، این ممکن است منجر به نوعی از سردرگمی بین ارزیابی های ادراک شده و مبنای عملکرد اثربخشی شود(هافمن و لورد، 2013). یک رهبر بایستی بعنوان یک رئیس رفتار کند، مانند یک متخصص اقدام کند، و یک برنامه ریز خوب باشد، سازماندهی کند و به طور مستقیم هر پیرو را در مسیری قرار دهد که آنها می توانند از آن طریق، هر چه آسانتر به اهداف دست یابند(واکر و همکارن،2013). بعلاوه، همه رهبران مشابه هم نیستند، آنها تعدادی ویژگی مشابه دارند. مطالعات متعددی اشاره کرده اند که رهبران از پیروانشان مجزا هستند و رهبران موثر می توانند از رهبران غیر اثربخش بوسیله برخی عوامل نظیر ویژگی های شخصیتی، توانایی های شناختی، مهارتها و ارزش ها قابل تشخیص باشند (استاگدیل، 1948؛ 1974؛ هوگان و همکاران، 1994؛ لورد و همکاران، 1986؛ کانتر، 1983؛ بالتزل، 1980). نظریه های رفتاری با این اعتقاد شکل گرفت که رهبران موثر باید ویژگی هایی مشترکی را نشان دهند که باعث می شود آنها به شیوه معینی رفتار کنند. که این نوع تفکر مبداء نظریه هایی شد که بعدها به نظریه های ابرمرد(( Great man  معروف شدند (وان استرس و فیلد، 1990). به عنوان مثال لوتر برنارد(1926) تلاش کرد که رهبری را در قالب ویژگی های درونی که فرد با آنها متولد می شود تشریح کند. کاتر عنوان می دارد که رهبری با هوش بسیار بالا در ارتباط است و این مهم در آموزه های ارسطو، افلاطون و سقراط ریشه دوانده است (کاتر، 1990). در همین ارتباط جاج ، کالبرت و آیلیس(2004) در مطالعه خود پیرامون هوش و رهبری دریافتند که هوش و رهبری رابطه معنی داری با هم دارند. شارون تورنبول(2003) هوش عاطفی را موثرترین راه برای هدایت و رهبری می داند. نظریه دیگری که به نظریه هوش عاطفی و هوش روحانی مرتبط است چیزی است که دوگ لنیک و فرد کیل(2005) آن را هوش معنوی می نامند و عناصر کلیدی مانند انسجام، مسئولیت پذیری ، شفقت و دلسوزی و عفو وگذشت را شامل می شود(غلام زاده، 1390). بطور کلی گاردنر(1993) زیربنای بعد رفتاری رهبری را چند نوع هوش می داند که عبارتند از توان استفاده از زبان برای بیان و درک معانی پیچیده (هوش زبانی) ، مدیریت خود و احساسات و تفکرات خود(هوش درون فردی)، تعامل موثر(هوش بین فردی) و استفاده از بدن به روش های ماهرانه و پیچیده شامل به کارگیری حس تنظیم زمان عمل، هماهنگی حرکت و استفاده از دست ها(هوش جنبشی).
تجزیه و تحلیل پیتر نورتاوز در سال 1997 به این نتیجه رسید که اصلی ترین ویژگی های رهبری علاوه بر توانایی شناختی یا هوش عبارتند از کمال و درستی، اعتماد به نفس، تسلط و نفوذ، مردم آمیزی و پایداری یا مصمم بودن(غلام زاده، 1390). در یک مطالعه دیگر جاج و همکارنش(2002) با بکارگیری الگوی پنج عاملی شخصیت دریافتند که بین چند ویژگی شخصیتی شامل؛ برون گرایی، سازگاری، وجدانی بودن و گشودگی به تجربه و رهبری رابطه معنی داری وجود دارد که فراتر از رابطه بین هوش و رهبری است. 
پیترز و واترمن (1982) در استدلال مهارتهای رهبران به دیدگاه هلی کوپتری Helicopter View اشاره می کند که یک رهبر موثر بایستی در دو انتهای طیف استاد باشد: ایده پردازی در بالاترین سطح انتزاع و عمل در پایین ترین سطح جزئیات. درجایی دیگر جانسون و شولز (2002) طراحی راهبرد و اجرای آن را مشارکت در تجزیه و تحلیل مفصل، داشتن چشم اندازی از آینده ، حفظ اعتبار و همراه سازی افراد با تغییر و در عین حال به چالش کشیدن روش های جاری انجام کار می دانند. مهارت های موفقیت آمیز که به قول رابرت استرن برگ منجر به ساختن هوش موفقیت آمیز می شوند و برای رهبر موثر دارای اهیمت هستند عبارتند از حافظه، توان تجزیه و تحلیل و خلاقیت(استنبرگ و روم، 2002). از نظر گاردنر(1993)زیربنای بعد شناختی رهبری اشکال دیگری از هوش می باشد که عبارتند از توانایی تفکر در لغات و استفاده از زبان برای بیان و درک مفاهیم پیچیده (هوش زبان شناختی، درک روابط و ارتباطات علی و معلولی بین اقدامات، موضوعات ، رویدادها و ایده ها (هوش منطقی-ریاضی) و تفکر در تصاویر، استفاده از تخیل و درک صحیح دنیای تصویری در سه بعد (هوش بصری-فضایی). مارشال (1991) داشتن مهارتهایی نظیر آینده نگری، داشتن چشم انداز، شناسایی فرصت ها و احتمالات ، دانستن نحوه پاسخگویی و شهود را برای رهبر الزامی می داند. همچنین استیفن زاکارو و دینا بنکز(2001) پیشنهاد داده اند که رهبران عالی رتبه به مهرت های فراشناختی استدلال قیاسی، استدلال استقرایی، تفکر واگرا، مهارت های پردازش اطلاعات و استدلال کلامی نیاز دارند (غلام زاده،  1390).

۵
از ۵
۸ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

اخرین نوشته‌ها

دیگر نوشته‌ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید